CategoriesOdun Sirkesi Nedir

Odun Sirkesi Nedir?

ODUN SİRKESİ - ODUN SUYU NEDİR?

Odun sirkesi , odun asidi olarak da adlandırılan Pyroligneous asit, ahşabın ve diğer bitki materyallerinin yıkıcı damıtılmasıyla üretilen koyu renkli bir sıvıdır. Odun sirkesinin temel bileşenleri asetik asit, aseton ve metanoldür. Bir zamanlar asetik asit için ticari bir kaynak olarak kullanıldı. Ek olarak, sirke genellikle% 80-90 oranında su ile birlikte yaklaşık 200 organik bileşik içerir.

Odun sirkesi, odun kömürü üretiminin bir yan ürünüdür. Havasız ortamda taze odun yanmasının gazından ve yanmasından elde edilen sıvıdır. Gaz soğutulduğunda sıvıya yoğunlaşır. Ham odun sirkesi, asetik asit, formaldehit, etil-valerat, metanol, katran vb. Gibi 200’den fazla kimyasal içerir. Odun sirkesi toprak kalitesini iyileştirir, zararlıları ortadan kaldırır ve bitki büyümesini kontrol eder, ancak balıklar için biraz zehirlidir ve bitkiler için çok zehirlidir. çok fazla uygulanırsa. Köklerin, gövdelerin, yumruların, yaprakların, çiçeklerin ve meyvelerin büyümesini hızlandırır. Bazı durumlarda, odun sirkesi farklı hacimlerde uygulanırsa bitki büyümesini durdurabilir. Bir araştırma, bir meyve bahçesine odun sirkesi uyguladıktan sonra meyve ağaçlarının artan miktarda meyve ürettiğini gösteriyor. Ağaç sirkesi, özellikle besin zincirindeki yaşam konuları için güvenlidir,

Odun Sirkesi Üretimi: Geleneksel Odun Sirkesi Üretim Süreci

1. Öz odunu ve kabuğu olan ahşabı 5-15 gün kürleyin.

 

4. Bambu borusundan sirke damlalarını toplamak için bir kap yerleştirin.

 

2. Fırında odun kazın (Şekil 1 (409)). Fırını kapatın ve her deliği kil ile kapatın. 120-430oC’de yakın.

 

5. Odun, 200 litrelik bir yağ tamburu fırınında 12-15 saat yakılırsa, 2-7 litre odun sirkesi üretmesi gerekir. Bu aşamada ham odun sirkesi denir.3. 1 saat sonra bacanın tepesine bir kiremit koyun (Şekil 2 (387)). Karo üzerinde kahverengi veya koyu kahverengi damlalar belirirse, dumanın bambu borudan akmasına izin verin, böylece sıcak buhar sıvıya yoğunlaşabilir.

 

6. Ham odun sirkesini 3 ay boyunca alüvyona bırakın. Sirke, bitkisel yağ gibi sararır. Daha sonra açık kahverengiye dönecek ve katran alüvyon haline gelecektir. En üstteki içerik hafif, berrak bir yağ olacaktır. Katranı ve hafif yağı ve koyu kahverengi yarı saydam yağı çıkarın ve geri kalanı ekşi sirke olacaktır.

Odun Sirkesi: Odun Sirkesinin Farklı Uygulaması

1:50 oranında (1 litre odun sirkesi ve 50 litre su) veya 1: 800’e kadar (1 litre odun sirkesi ve 800 litre su) su ile karıştırın. Bitki sürgünlerinin üzerine püskürtün. Hormonlar gibi odun sirkesi de dallara, gövdelere veya yapraklara emilir. Bitkiler daha güçlü olacak, yapraklar daha yeşil ve zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklı olacak.

Odun Sirkesi: Odun Sirkesinin Faydaları

1. Çiftçiler ağaçlardan kesilmiş dallardan odun sirkesi üretebilirler.
2. Odun sirkesi insanlar, hayvanlar, bitkiler ve çevre için güvenlidir.
3. Odun sirkesi bitkilerin daha iyi ve daha güçlü büyümesine, zararlılara ve hastalıklara karşı dirençli olmasına yardımcı olur.
4. Mahsul ürünleri kaliteli ve güvenlidir.
5. Kimyasalların maliyetinden elde edilen tasarruflara atfedilen düşük üretim maliyeti.