CategoriesGenel Kullanım

Genel Kullanım

Odun Sirkesinin Genel Kullanım Alanları

Gıda Endüstrisinde Ağaç Sirkesi Kullanım Alanları

Odun sirkesi, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinden dolayı gıda endüstrisi için lezzet olarak büyük bir faydaya sahiptir, kendine özgü aroma verir ve yiyeceklerin korunmasını sağlar. Bu nedenle, ABD’deki çoğu yemek endüstrisinin duman aroması olarak odun sirkesi kullandığı için odun sirkesi uygulaması eskisinden çok daha geniştir. Ayrıca odun sirkesi uygulaması balık ve sebze konserveleri, peynir, acı sos, yiyecek atıştırmalıkları ve daha çok yemek aroması için de kullanılmaktadır.

Anti-Mikrobiyal

Odun sirkesinin et, balık ve diğer gıdalarda gıda koruması olarak rolü Amerika, Avrupa, Afrika, Avustralya ve Güney Amerika’da halihazırda uygulanmıştır. Ağaç sirkesi, anti-mikrobiyal içeriği, yani asit ve türevleri nedeniyle gıda muhafazası olarak kullanılabilir. Odun sirkesindeki fenolik bileşikler, antibakteriyel aktiviteye büyük katkı sağlar. Yüksek fenolik bileşik konsantrasyonu, bakteri büyümesinin engellenmesini artıracaktır.

Antioksidan

Odun sirkesi, gıda koruma ve tıbbi endüstrilerde rol oynayabilen uygun bir antioksidan bileşik kaynağıdır. Odun sirkesindeki fenoller, hidroksil gruplarından dolayı radikal süpürme kabiliyetleri nedeniyle çok önemli bitki bileşenleridir. Fenolik içerik doğrudan katkıda bulunabilir. Fenolün antioksidan kapasitesi vardır, bu nedenle herhangi bir üründe saklama süresini uzatmak faydalı olabilir.

Eczacılık ve Kozmetik Sektöründe Ağaç Sirkesi

Odun sirkesi ürünleri koku giderici, sabun, güneş kremi, sterilize edici ajan, kepek, anti-alerji ve egzama gibi cilt hastalıklarında, uyuz, atopik dermatit ve diğer cilt hastalıklarında tedavi için anti-mikrobiyal ajan olarak geliştirilebilir.

Ahşap Koruyucu

Odun sirkesi, termit işçisine, Odontotermessp’e ve çizgili etli böcekler olan Ferrisiavirgate’e karşı pestisidal aktiviteye sahiptir. Bazı araştırmalar, odun sirkesinin, ahşap yapılar ve diğer ahşap ürünlerden termitler hariç, termitisit için değerli bir madde olabileceğini göstermektedir. Ağaç sirkesi, termitisidal aktiviteye sahip olmasının yanı sıra, özsu lekelenen mantarlara (Ophiostoma flexuosum, Ophiostoma tetropii, Ophiostoma polonicum ve Ophiostomaips) karşı mantar büyümesini inhibe edebilir.Bu çalışmada, odun sirkesi bileşiklerinin mantar büyümesini inhibe ettiği bildirilmiştir.